کد خبر: 88657تاریخ انتشار : 16:57:05 - جمعه 11 سپتامبر 2020

عکس‌العمل منفی افکار عمومی در برابر زبان بی‌احترامی به ادیان / هدف، کم‌رنگ کردن مسائل فعلی منطقه‌ است

عکس‌العمل منفی افکار عمومی در برابر زبان بی‌احترامی به ادیان / هدف، کم‌رنگ کردن مسائل فعلی منطقه‌ است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه اعتراض در برابر بی‌احترامی به ادیان به حق است، گفت: این هتک‌ حرمت‌ها به دلیل کمرنگ کردن مسائل اصلی منطقه‌ مانند همراهی برخی کشورهای عربی با رژیم اشغالگر قدس انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا در اقدام نشریه هتاک فرانسوی «شارلی ابدو فرانسه» در بازنشر کاریکاتور‌های موهن به پیامبر اکرم‌(ص) و قرآن کریم و تأثیر آن بر افکار عمومی و همچنین در پی پیام رهبر معظم انقلاب گفت: افکار عمومی جهانی در مقابل زبان بی‌احترامی به ادیان، عکس‌العمل منفی دارد و از سویی دین اسلام پرجمعیت‌ترین دین جهان محسوب می‌شود، لذا هر نوع بی‌احترامی به قرآن کریم، پیامبر گرامی اسلام(ص) و سایر ارزش‌های اسلامی واکنش منفی عمومی را در جهان به همراه دارد.

وی اظهار کرد: دنیای امروز در سطح مردم عقلانی‌تر است، چنانکه در سطح جهان سیاست با جریان‌های سلطه مواجه هستیم، اما مردم طرفدار احترام و رعایت حقوق دیگران هستند؛ احترام یکی از بنیادی‌ترین حقوق انسان است. بی‌احترامی به پیامبر اکرم(ص)، که خاتم‌‌الانبیا(ص) است، بی‌احترامی به اسلام و سایر ادیان است. بنابراین واکنش افکار عمومی به این اهانت‌ها منفی خواهد بود و جایگاهی ندارد. اهانت‌کنندگان از سویی فاقد استدلال و مواجه عقلانی با مسائل هستند و از سوی دیگر در مقابل استدلال‌های قرآنی پاسخی ندارند و این‌گونه اهانت می‌کنند.

خبر جدید  افتخاری: فعالیت قرآنی برای بسیاری هنوز جایگاهی ندارد / بانوان قرآنی دوباره منسجم شوند

عاملی با اشاره به بخشی از بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی محکوم کردن این هتاکی و ورود جدی وزارت امور خارجه به این موضوع و ممانعت از تکرار این اقدامات خشونت‌آمیز، غیرمنطقی و نابخردانه در کشور‌های مدعی آزادی بیان، اضافه کرد: در پایان این بیانیه از وزارت خارجه خواسته شد تا یادداشت اعتراضی به کشور اهانت‌کننده ارسال کند و همچنین وزارت خارجه طی نامه‌ای به نهادهای بین‌المللی، خواستار واکنش به این موضوع شود. واکنش‌ها نباید بر مبنای ارزش‌های لیبرال نظام حقوق بشر باشد و مثلاً صرفاً به دلیل نابرابری جنسیتی اعتراض شود. اعتراض به بی‌احترامی پیروان ادیان بزرگ، انتظاری است که از این وزارتخانه داریم. سطح انتظار نیز نباید تمام شود، بلکه باید مواجهه کیفری با فرد اهانت‌کننده شود.

خبر جدید  رادیو قرآن برای حرکت خلاقانه بعدی آماده شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به اینکه چه راهکاری را برای جلوگیری از تأثیر این اهانت بر افکار عمومی جهان پیشنهاد می‌کنید؟ گفت: بی‌احترامی تأثیر مثبتی بر افکار عمومی ندارد و در حال حاضر شاید این نوع برخوردها برای کمرنگ شدن مسائل منطقه‌ باشد.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر همراهی امارات با رژیم اشغالگر قدس را شاهدیم، بیان کرد: این موضوع مسئله اصلی منطقه است و برای اینکه احیاناً این مسائل را نادیده بگیرند و حضور متجاوزانه برخی از دولت‌های غربی را در غرب آسیا کمرنگ کنند، این اقدامات صورت می‌گیرد.

خبر جدید  تشکیل دبیرخانه دائمی مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید