کد خبر: 88647تاریخ انتشار : 16:50:41 - جمعه 11 سپتامبر 2020

اگر مسئولین اهل مواسات نباشند عدالت‌خواهی تحقق پیدا نمی‌کند/هیأت‌ها جبران کم‌کاری مسئولان را دنبال می‌کنند

اگر مسئولین اهل مواسات نباشند عدالت‌خواهی تحقق پیدا نمی‌کند/هیأت‌ها جبران کم‌کاری مسئولان را دنبال می‌کنند

استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه ممنوعیت تبل، سنج و دسته‌های عزا سخت‌گیری اضافه بود، گفت: در شب قدر نیز برخی از سخت‌گیری‌ها زیادی بود هر چند ما متخصص نیستیم، اما برمبنای فرمایش متخصصان می‌توانیم بگوییم که در برخی مباحث شاهد سخت‌گیری بودیم.

به گزارش خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان امشب در ویژه‌برنامه رسانه‌ای «روایت هیأت» که به همت جامعه ایمانی مشعر تهیه و از شبکه افق نمایش داده می‌شود، با بیان اینکه اقامه عزای اباعبدالله‌الحسین(ع) اقامه امر اهل‌بیت(ع) است، اظهار کرد: جا دارد در ابتدای این برنامه از آیت‌الله شاه‌آبادی یاد کنیم که در راه‌اندازی هیأت‌های مؤتلفه و هیأت‌سازی نقش داشته و بسیاری از رسوم از جمله دعای کمیل و ندبه را در هیأت ترویج کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه محرم امسال نسبت به سال‌های گذشته تفاوت‌های بسیاری داشته است، اظهار کرد: هیأتی‌ها امسال تلاش خود را کم نکردند به همین علت محرم امسال از این نظر با سال گذشته تفاوتی نداشته است، هر چند انتقاداتی نسبت به پروتکل‌ها وجود دارد اما این دستورالعمل‌ها به شیوه مطلوب انجام شد.

 

دستورالعمل‌های بهداشتی محرم بسیار دیر اعلام شد
وی ادامه داد: برخی از دستورالعمل‌ها بسیار دیرهنگام اعلام شد و برخی نیز تغییر بسیاری داشت درحالی‌که اگر زودتر از محرم شرایط را اعلام می‌کردند، می‌توانستیم شرایط مطلوب‌تری را برای میزبانی از عزاداران رقم بزنیم، هرچند امسال نیز روضه در صحرا به عنوان یک سنت رایج در کنار مزار شهدا در شهرهای مختلف کشور دنبال شد.
پناهیان از حضور چشمگیر عزاداران حسینی در بهشت زهرا یاد کرد و گفت: روضه کنار مزار شهدا رنگ و بوی متفاوتی به مجالس عزای امام حسین(ع) داد و زیبایی و شکوه هیأت‌های مذهبی را ارتقا داد.
وی با بیان اینکه هیأت‌های امسال نظم واقعی را به نمایش گذاشتند، عنوان کرد: اینکه هیأت‌ها همانند یک رزمایش مجلس خود را دنبال می‌کنند معنا و مفهومی مشخص دارد، این یعنی هیأت‌ها بیشتر دارای یک وجه رزمی هستند.
پناهیان خاطرنشان کرد: امیدواریم خداوند به افرادی که سال‌های گذشته در ایام اربعین به کربلا رفتند اما امسال امکان دارد این توفیق برای آن‌ها حاصل نشود رحم کند.
کارشناس رسانه ملی تأکید کرد: اگر سفر اربعین قطعی نشود باید شکوه اربعین را در شهرها رقم بزنیم و اگر نتوانستیم تجمعی داشته باشیم باید موکب‌های خود را در نقاط مختلف شهر فعال کنیم تا از تجمع گسترده جلوگیری شود.
وی ادامه داد: در برخی از نقاط امکان برپایی ایستگاه‌های صلواتی وجود دارد اما در برخی از نقاط این امکان وجود ندارد اما موکب باید برپا شود و فعالیت‌های دیگر فرهنگی از جمله روضه‌خوانی و پخش نوحه را دنبال کند هر چند زیارت کربلا در اربعین چیز دیگری است که امیدواریم توفیق همه باشد.

خبر جدید  پذیرش طلبه در مدرسه علمیه نبی اعظم(ص) برای سال تحصیلی جدید

هیأت‌ها جبران کم‌کاری مسئولان را دنبال می‌کنند
کارشناس مذهبی رسانه ملی با تأکید بر اینکه کشور قرار نیست فقط با کمک مؤمنانه اداره شود، تصریح کرد: مسئولان باید مدیریت امور کشور و رفع مشکلات مردم را دنبال کنند و یک هیأتی فقط باید در کنار مسئولان مشارکت داشته باشد نه اینکه رسالت اصلی را بر عهده گیرد، اکنون هم هیأت‌ها جبران کم‌کاری مسئولان را دنبال می‌کنند.
وی با تأکید بر لزوم محاکمه کردن مسئولانی که آب و نان را به مردم نمی‌رسانند، گفت: آب‌رسانی هیچ ربطی به دین و مکتب ندارد یعنی امکان دارد برخی در نقاط دوردست کشور، مذهبی غیر از شیعه داشته باشند، اما آب رساندن به آن‌ها اهمیت بسیاری دارد.
پناهیان یادآور شد: هیأت، الگوی تمدن اسلامی برای اداره کشور است و این هیأت نیز به یک مواسات محدود نمی‌شود و مواسات نیز فقط به یک کمک خیریه محدود نمی‌شود.
وی با بیان اینکه الگوی مدیریت هیأت الگوی مناسبی برای مدیریت کشور در برخی از عرصه‌ها است، عنوان کرد: جوانانی که در آینده قرار است پرچم مدیریت کشور را به دست گیرند از اکنون باید تمرین هیأت‌داری کنند.

خبر جدید  راه‌اندازی سامانه شفافیت مالی اتحادیه تشکل های قرآن و عترت(ع) برای حفظ اعتماد مردمی

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید