کد خبر: 89215تاریخ انتشار : 12:26:19 - یکشنبه 11 جولای 2021

انتقاد آیت الله فاضل لنکرانی: چرا کتاب "الغدیر" دوم و سوم نداریم؟/ باید موج جدید در حوزه ایجاد شود

انتقاد آیت الله فاضل لنکرانی: چرا کتاب "الغدیر" دوم و سوم نداریم؟/ باید موج جدید در حوزه ایجاد شود

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم با بیان اینکه علامه امینی شخصیتی است که نقش بسیار بزرگی در قرن اخیر، در تثبیت ولایت در جامعه مسلمین دارد، گفت: علامه امینی برای ولایت می‌سوخت و حاضر بود برای ولایت جان بدهد.

به گزارش خبر آنلاین ؛ آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در همایش نکوداشت علامه امینی که در در مشهد برگزار شد با طرح این سؤال که چرا علامه امینی الغدیر را نوشت و چه چیزی سبب شد که این انگیزه را پیدا کند به این میدان بیاید و ۴۰ سال عمر خودش را صرف این موسوعه کند، ادامه داد: ما طلبه‌ها باید پاسخ این چراها را پیدا کنیم و در زندگی علمی و طلبگی خودمان جاری کنیم. باید بدانیم مرحوم علامه امینی فقط دنبال این نبود که تواتر حدیث غدیر را اثبات کند، هرچند در جلد اول نام ۱۱۰ تن از صحابه و چهل و اندی از تابعین را ذکر می‌کند و تواتر این حدیث را اثبات می‌کند، بلکه می خواست حقی را اثبات کند که امیرالمؤمنین برای عالم بشریت و نه فقط در عالم اسلام دارد.
مهم‌ترین آثار این انقلاب معرفی شیعه به دنیا بود
آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به نوع نگاه مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی به آثار انقلاب اسلامی آنجا که فرمودند « به نظر من مهم‌ترین آثار این انقلاب معرفی شیعه به دنیا بود»، گفت : من معتقدم با این انقلاب امیرالمؤمنین(ع) به دنیا معرفی شد و بر این موضوع تصریح شدکه شیعه مذهبی است معتقد به خلافت بلافصل امیرالمؤمنین(ع) بعد از نبی اکرم(ص) و بعد هم اولاد معصومین آن حضرت.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: ابعاد برخی روایات مانند اهمیت ولایت در اسلام به برکت این انقلاب برای ما روشن شد، چرا که ولایت یعنی اینکه بشر فقط باید تحت حکومت خدای تبارک و تعالی قرار بگیرد و حق ندارد کسی را از خودش حاکم و مسلط بر مال و ارث و ناموس خودش کند.
او ادامه داد: بشر می‌تواند وکالت به کسی بدهد که اموری را برای من انجام بده، اما کسی حق ندارد از جانب خودش کسی مثل خودش را ولو در علم یک مقداری هم فراتر باشد، به اراده خود ولی برای خودش قرار بدهد، چرا که عقل و دین این اجازه را نمی دهد.
آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی با بیان اینکه فقط خدا می‌تواند بر انسان حکومت کند گفت: ما به صراحت می‌گوئیم، آنهایی که حرف از دموکراسی، آزادی و حقوق بشر می‌زنند، بیایند بنشینند ببینیم که روی موازین عقلی و موازین منطقی، فقط خدا می‌تواند بر انسان حکومت کند چون او خالق، رازق، مدبّر و مهیمن بر ماست؛ و آن کسی که مأذون از خداست.
مهم‌ترین حقیقت اسلام ولایت است
وی در خصوص توضیح برخی از مفاهیم موجود در زیارت نامه های ائمه هدی (ع) نیز گفت: همه حرفها در این است که خدای تبارک و تعالی اگر امیرالمؤمنین (ع) را بعد از پیامبر ولیّ برای ما قرار داد چون او مظهر و معدن علم خداست و همچنین ائمه بعد، همه‌شان همینطور هستند لذا ایشان می‌توانند ولایت بر بشر داشته باشند و اسلام مهم‌ترین پیامش این است که مهم‌ترین حقیقت بر اسلام ولایت است.
نباید بگذاریم حقیقت ولایت مظلوم باشد
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) ، درس علامه امینی و درس الغدیر را در این دانست که ما نباید بگذاریم حقیقت ولایت مظلوم باشد و با انتقاد صدا و سیما گفت: گاهی یک روحانی فاضل را در برنامه ای می‌آورند، تا درباره فضائل امیرالمؤمنین (ع) صحبت می‌کند بعد از یک مدتی صحبت او را قطع می‌کنند، سؤال من از مدیران رسانه ملی این است که مگر این فضائل قابل اغماض است؟ اصلاً همه حرکت عاشورا و انقلاب اسلامی ما و همه اینها برای همین بوده که ما این فضائل را عرضه کنیم، ما راه سعادت بشر را در همین فضائل امیرالمؤمنین (ع) و ائمه معصومین می‌بینیم و غیر از این راهی برای سعادت نیست. باید این مسأله جریان‌سازی بشود، حوزه‌ها واقعاً به مسأله ولایت بیشتر توجه کنند و باید آیات ولایت جزء درسهای اصلی حوزه بشود.
حوزه های علمیه الغدیر را به عنوان یک محور پژوهشی به طلاب بدهند
وی همچنین از عدم تسلط برخی از طلاب درس خارج فقه بر آیات اثبات ولایت امیرالمؤمنین (ع) انتقاد کرد و گفت: چرا ما طلبه‌ها نباید با آیات ولایت آشنا باشیم؟ چرا نباید با مقامات ائمه  آشنا باشیم؟ ائمه (ع) سرمایه‌های اصلی عالم خلقت هستند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پیشنهاد داد حوزه های علمیه الغدیر را به عنوان یک محور پژوهشی به طلاب بدهند، چرا که اگر یک طلبه‌ بخواهد با کتب اهل سنت، تاریخ ،حدیث و آیات ولایت آشنا شود، یکی از منابع قوی برای پژوهش الغدیر است. طلبه‌ها و حوزه‌های ما الآن از این متون جدا هستند در حالی که پیرمردها و بزرگان حوزه می‌گویند ما یک دوره الغدیر را دیدیم،یا لااقل جلد اول که مباحث مربوط به اثبات سند، آیات قرآن و شبهات حدیث است را بحث کردیم.
آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به اینکه مرحوم علامه امینی رضوان الله تعالی علیه در زمان خودش با امکانات آن زمان و فقط با تلاش و جدیت، یک تنه تمام شبهات اهل سنت را جواب داده و شبهه‌ای باقی نمانده که جواب نداده باشد، گفت: چرا بعد از الغدیر درباره فضائل امیرالمؤمنین (ع)  یک الغدیر دوم و سوم نداریم؟ امیدوارم یک موجی در حوزه‌ها ایجاد شود، طلبه‌ها به سمت الغدیر و ادله امامت و ولایت بروند چرا که در طلبه شیعه نباید سر سوزنی خلل یا شبهه یا تردیدی در بحث ولایت باشد.
لازم به ذکر است همایش نکوداشت علامه امینی توسط مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی وابسته به مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم با همکاری قرارگاه کلام حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

خبر جدید  محمدرضا حکیمی از بیمارستان مرخص شد

۱۷۱۷
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

بر چسب ها: ,